[BDO] Wbijanie Amity

Oto nadchodzi zmora większej ilości społeczności Black Deserta, czyli jak zrozumieć działanie Amity, zamiast bezmyślnie klikać licząc na cud?

 Amity jest nam potrzebne w przeróżnych celach, począwszy od przymilania się NPCom, aby dostać questy czy wiedzę, przez możliwość rozmowy z innymi NPCami, po dostęp do specjalnych przedmiotów, których nie sprzedadzą oni byle Januszowi z bocznej uliczki Heidel, ale z moich paromiesięcznych obserwacji wynika, że sporo ludzi ma problem ze skutecznym i „świadomym” wbijaniem go. Dlatego też postanowiłam pomóc Wam to zrozumieć, a przynajmniej się postaram – zapraszam do lektury 🙂

Trochę teorii na dobry początek

Każda postać ma swój ulubiony dział wiedzy dostępnej w grze, np. Theology IMusimy mieć poznaną określoną pulę obiektów z tego działu, aby móc w ogóle skorzystać z interakcji Conversation. Im więcej tego mamy odkrytego – tym lepiej, bo mamy większy wybór, co wstawić do rozmowy.

Wchodzimy w Conversation. Po najechaniu na którąś z opcji do wyboru, widzimy dwa parametry. Pierwszy z nich to szansa na to, że NPC będzie zadowolony, jeśli ją wybierzemy. Drugi to ilość tzw. Favor, który dostaniemy, jeśli buźka będzie uśmiechnięta. To była pierwsza z dwóch rzeczy, na które chcemy zwrócić uwagę wbijając Amity. Druga z nich to zadanie, które mamy do wykonania, pokazane na górze ekranu. Trzecią, mniej ważną rzeczą, o której jednak warto wiedzieć, są combo effects. Jeśli mamy wątpliwość co dać w jakiej kolejności do rozmowy, to zawsze warto wziąć to, co ma jakiś efekt.

Zadania, które możemy dostać to:

 • Talk freely, gdzie mamy największe pole do popisu.
 • Fail to spark the interest x times – najgorsza opcja, gdyż musimy x razy wywołać u NPCa smutną buźkę, a najwięcej punktów dostajemy za te uśmiechnięte.
 • Spark the interest x times – aby dostać jakiekolwiek punkty, musimy zdobyć x wesołych buziek.
 • Gain accumulated favor of x – aby dostać punkty potrzebujemy więcej lub tyle samo accumulated favor, ile wskazuje zadanie.
 • Gain minimum favor of x – aby dostać punkty potrzebujemy więcej lub tyle samo minimum favor, ile wskazuje zadanie.

  A teraz przechodzimy konkretnie do sposobu przeprowadzania rozmowy!

  W większości przypadków postępujemy w ten sposób:

  W pierwszej kolejności dajemy 1 – 2 opcje, które mają największą % szansę trafienia, a potem do końca dajemy to, co ma najwięcej Favor – może mieć nawet 0% szansy na trafienie, bo jeśli po paru pierwszych opcjach NPC będzie zadowolony, to nawet to 0% może nam wejść na +, powiedziałabym nawet że jest na to bardzo duża szansa, a jak już ustaliliśmy, wbijając Amity chcemy zdobyć jak najwięcej Favor’a.

  Jeśli jednak wylosowałeś Fail to spark, postępujemy nieco inaczej, tutaj chcemy pominąć ten etap i szybko przejść do następnej próby (z trzech dostępnych na jedną rozmowę).

  1. Jeśli liczba faili wynosi np. 5, co jest dużą liczbą, ponieważ nie dostaniemy za to dużo Amity, to dajemy wszystko co ma najmniej %, począwszy od najmniejszej ich liczby.
  2. Jeśli wymagana liczba faili jest mała, to dajemy na początek to, co daje najmniej %, zaczynamy od najmniejszej dostępnej liczby i lecimy w górę, robimy tak tyle razy, ile mamy failnąć +1 dla zabezpieczenia, gdyby coś przypadkiem weszło. Później dajemy znów jak największe procenty 1 – 2 razy i resztę dopychamy najlepszym Favorem.

  Robimy to tylko i wyłącznie w celu przejścia do następnego etapu rozmowy, więc jeśli nie masz do wyboru nic, co ma niskie procenty, to po prostu kliknij Esc i zacznij rozmowę od nowa, zaoszczędzisz trochę czasu 🙂

  Kiedy kończyć konwersację?

  To trzeba wyczuć. Z każdą postacią rozmawia się nieco inaczej. Z jednymi rozmawia się szybko i w miarę przyjemnie, a inne to uje, którym nic nie pasuje i wbijanie ciągnie się w nieskończoność (btw. w takiej sytuacji gdy podejdziesz do NPCa, na kółku z dostępnymi interakcjami jest opcja Greet, która zjada nam 3 punkty energii dając wzamian 3 Amity – warto jej użyć, w razie problemów z wbiciem Amity „normalnym” sposobem). Jeśli za każdym razem z rozmowy dostajesz dużo Amity, to bez sensu jest tracić energię, lepiej przejść przez wszystkie trzy etapy rozmowy. Jeśli jednak trudno Ci się rozmawia z jakimś NPCem i cudem udało Ci się dostać bardzo dużo Amity to wiadomo, że nie przechodzimy dalej, tylko bierzemy to co udało się wywalczyć 🙂

  Kategorie: Poradniki