[BDO] Dla początkujących graczy – Road to 56 & Poruszanie się po interfejsie – co oznaczają skróty na klawiaturze!

W związku z Eventem, dzięki któremu dostajemy grę zupełnie za darmo po wbiciu 56 levela i wykonaniu questów z serii Awakeningowej [EDIT: Event już zakończony!], pomyślałam, że warto zrobić poradnik o tym, jak najszybciej spełnić wymagania do otrzymania darmowego egzemplarza Black Desert oraz nauczyć Was jak sprawnie poruszać się po opcjach, jakie oferuje nam gierka. Poradnik może wydawać się długi – to przez dużą ilość screenów, które lepiej obrazują o czym mowa 🙂

Zacznijmy więc przygodę!

Najskuteczniejszą drogą do wbicia 56 levela jest oczywiście expienie. Warto to robić w party z bardziej doświadczonym kolegą, który będzie sprawniej wybijał mobki, niż kiedy bijemy solo. Dobrze zapamiętać, że ilość expa jaką dostajemy będąc w party nie jest taka sama, jak wtedy, gdy bijesz samemu:

Brak party – 100%

2 osoby – 60%

3-5 osób – 50%

Dlatego też najlepiej – jeśli expić w party – biegać z tylko jedną doświadczoną osobą, ewentualnie jedna osoba może expić kilka początkujących 😉

Minusem opcji bycia levelowanym jest fakt, że odbierasz sobie szansę na spokojne poznawanie gry i swojej postaci – od zera. Wkraczasz w świat Black Desert z wyexpioną postacią i nie wiesz w co włożyć ręce. Grając samemu, myślę, że spokojnie dasz radę wbić 56 lvl bez niczyjej pomocy, wybór należy do Ciebie 🙂

A teraz przechodzimy do interfejsu gry:

BDO niedawno zostało nieco zmienione. Główną różnicą między starym, a nowym interfejsem jest pasek HP – możemy sobie ustawić który nam się podoba:

Aby ustawić sobie stary pasek HP, wystarczy wejść w ESC > Edit UI. Następnie zaznaczamy opcję Custom HP Bar i zapisujemy ustawienia jako General Settings.

Oprócz tego, jak widzisz, możemy sobie dowolnie przestawiać elementy interfejsu, tak, żeby nam odpowiadało. A teraz przechodzimy do samej zawartości UI!

 Zacznijmy od lewego, górnego rogu. Tutaj mamy oczywiście Level, ilość % do następnego, ale czy wiesz co oznaczają te trzy paseczki zaraz obok? Pierwszy z nich to nasze Skill Points. Dostajemy je m.in. za bicie potworków. Im więcej – tym lepiej, ponieważ kupujemy za nie skille dla naszej postaci. Następny z paseczków to Energia. Używamy jej do przeróżnych rzeczy, najczęściej do lifeskillowania i podbijania levelu Node’a, etc. Zdobywamy ją poszerzając swoją wiedzę, ale o tym później. Ostatni z nich to Contribution Points. To są punkty, które możemy inwestować w Nody, żeby pozyskiwać z nich surowce, a także tworzyć szlaki handlowe. Dostajemy je za wykonywanie niektórych questów (Patrz: LINKI) oraz zajmowanie się life skillami. Po raz trzeci: im więcej tym lepiej!

Okrągłe ikonki zaraz poniżej to hmm… Mam wrażenie wszystko co nie ma swojego miejsca, a co należy do nas i możemy z tym jakieś akcje nawiązywać 😛

Tutaj znajdziesz podobiznę swoich aktualnie używanych mountów, podgląd rezydencji, pracowników, listę petów, Maid’ki, jeśli jakieś posiadasz, to samo tyczy się następnej ikony – namiotu. Dwie postacie z odnośnikiem to natomiast tagowanie postaci. Polega to na tym, że łączysz ze sobą 2 swoje postacie, które od tej pory są zawsze w tym samym miejscu – podróżują razem z drugą, nie ciesz się jednak zbytnio: postacie można odpiąć od siebie jedynie w miejscu połączenia, dodatkowo, tagnięte postacie nie mogą sprzedawać trade itemów! Ostatni to wróżka, ale o niej opowiem innym razem. Oczywiście na początku gry nie będziesz mieć tam tych wszystkich ikon. Pojawią się z czasem – kiedy np. kupisz sobie rezydencję.

Na dole, po lewej mamy czaty, klikając zębatkę przy jego zakładkach możemy modyfikować zawartość okienek, według swojego widzimisię. Po prawej od czatu położony jest pasek, na który możemy przenosić skille lub itemy, by mieć do nich łatwiejszy dostęp – po prostu klikamy cyfry na klawiaturze.

W prawym, górnym rogu znajduje się minimapa, na lewo od niej mamy ikonki, które nie będą Cię zbytnio interesować, przynajmniej na początku, jednak jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, to możesz na nie najechać i poczytać 🙂

Pod mapą widzimy listę questów. W ramce na szczycie znajduje się główna linia questów (nie ma tego elementu na screenie). Poniżej na liście mamy wszystkie przyjęte questy poboczne. Pod tą listą zaś, znajdują się następne ikonki. Trochę ich dużo, ale prędzej czy później nie będą miały przed Tobą żadnych tajemnic! Będziesz się po nich poruszać klikając klawisze na klawiaturze. Na powyżej zamieszczonym obrazku jest piękna ściąga, a ja opiszę co możemy ciekawego znaleźć po kliknięciu w którąś ikonkę. Omińmy poruszanie się, to chyba już zostało opanowane w samouczku.

 

 

Y – Challenges

Tutaj dostajemy fanty za granie, najprościej mówiąc 😛

Oprócz tego codziennie możemy sobie odpalić bonusy do expa.

 

 


U – służy do odpalania Alchemy Stone’ów (brak screena)


O –Questy

Tutaj możemy przeglądać dostępne zadania, zarówno z głownej linii, jak i wątki poboczne oraz questy, które można wykonywać wielokrotnie. Możemy sobie ustawić ścieżkę do NPC rozpoczynającego questa lub poczytać co daje w nagrodę i co trzeba zrobić.

 

 

 


P – informacje o postaci

Znajduje się tu nasze AP, DP, inne statystyki dotyczące walki i nie tylko.

 

 

 

 


Druga zakładka –Life info

W tym miejscu możemy sprawdzić poziom naszych umiejętności

 

 

 

 


G –Gildia

Jeśli dołączysz do gildii to będziesz mieć dostępne takie oto okienko.

Możesz tutaj zobaczyć nazwę, herb, liczebność gildii, a także posiadane statki, słonie i fundusze.

Sprawdzisz z jakimi gildiami macie wojnę, zobaczysz opis gildii i krótkie wiadomości członków. W innych zakładkach, natomiast, znajdziesz listę członków, drzewko skilli gildyjnych, dostępne questy oraz statystyki.

W zakładce nr 2, po prawej stronie w dolnym rogu dodatkowo znajduje się przycisk, którym odbierasz swoją dzienną „wypłatę” za przynależność do gildii (od 30k do 5kk).

H -kopalnia Energii oraz jak działa item drop rate?

Poruszając się po zakładkach możesz sprawdzić za wiedzę o jakich rzeczach możesz dostać energię (przy czym zapis np (2/2) oznacza, że już uzyskałeś całą możliwą energię, a (0/2), że masz do zdobycia jeszcze całe 2 punkty). Ale jak właściwie wbijać tę całąEnergię?

Wbijamy ją zabijając potworki – za określone grupki, które poznamy dostajemy właśnie punkty energii. To samo tyczy się poznawania postaci oraz Node’ów. Czyli interesują Cię głównie zakładki:Character, Topography, Ecology oraz Sea (poznawanie wysp na morzu). Tam znajdziesz wszystko czego potrzebujesz!

Przy okazji, poznając mobki wbijamy różne stopnie wiedzy: od  C do S. Im większy stopień, tym więcej punktów dostaniemy. Suma tych punktów określa nasz drop rate itemów, więc warto tę liczbę powiększać, jeśli ma się okazję.

J – Malowanie itemków!

Tutaj z użyciem farbek (Dye) możemy kolorować nasze przedmioty. Jeśli masz Value Pack’a to pod Dye Selection, trzecia ikonka to Merv’s Palette. Umożliwia ona używanie wszystkich możliwych kolorów bez konieczności posiadania tych farbek, jednak jeśli VP Ci się skończy, wszystko co zostało pomalowane tą paletą wróci do stanu wyjściowego.


 

K –Skill Points

W tym okienku rozdajemy nasze punkty, aby kupować i rozwijać umiejętności.

 

 


 

L –Processing

Tutaj możemy bawić się w podstawowe przetwarzanie przedmiotów, np. rąbanie drewna czy suszenie ryb.

 

 

 


B –Mail

Otrzymujemy tutaj informacje o tym, że sprzedały się przedmioty wystawione przez nas na Marketplace (lub konie na Horse Market); dowiemy się czy nasz Worker pomyślnie przeszedł promocję, odbierzemy Family Fame Fundczyli codziennie trochę drobnych za nasze sukcesy w grze oraz odbierzemy przedmioty kupione przezPre-Order.

 

 


N – Lista znajomych

Protip: Kiedyś, na początku gry, mieliśmy problem z ogarnięciem działania zaproszeń. Więc jeśli ktoś ma podobny problem: żeby zaakceptować czyjeś zaproszenie trzeba najpierw kliknąć na jego nick na Friend Request Listi dopiero Accept🙂


 

 

 

F1 –BDO Wiki

 

 

 


 

F2 –Crafting Notes

Czyli przewodnik po tym, jak tworzyć przedmioty.

F4 – Pod tym przyciskiem możemy dokonać zmian wyglądu naszej postaci. Posiadając Value Pack’a możemy to robić w każdej chwili, zupełnie za darmo. Jeśli go nie mamy, musimy zapłacić perełkami lub wykorzystać specjalny kupon.

Jeśli dotrwałeś do końca to życzę Ci miłego poznawania tej bardzo rozbudowanej gry i mam nadzieję, że chociaż trochę pomogłam lepiej zrozumieć co, gdzie i jak. W dobrych początkach na pewno pomogą Ci doświadczeni gracze, dlatego też polecam od razu poszukać sobie gildii, w której znajdziesz parę pomocnych człeków. NiechKzarkai inne maszkary będą z wami!

Zapraszam również na >nowo otwarte forum poświęcone BDO< oraz zapraszam do udostępniania i pomocy w rozwijaniu tamtejszej społeczności!